Venujete sa neobvyklým koníčkom, zaujímavému športu alebo pestujete exotické rastliny? O svoje skúsenosti sa môžete podeliť na našej webovej stránke.
Všetko, čo potrebujete vedieť o pneumatikách

Všetko, čo potrebujete vedieť o pneumatikách

Pamätám si to ako dnes. Išla som po prvýkrát SAMA kupovať pneumatiky na auto. Vedela som o nich to, že sa dávajú na kolesá a že ich na tom aute asi treba mať. A vlastne nie! Vedela som toho viac, napríklad, že v zime sa jazdí na zimných pneumatikách a v lete na letných. Viem, že na to nebol dôvod, ale bola som nervózna ako prváčik pred prvým dňom v škole. Pneumatika s hlbokým dezénom na čiernom aute.jpg

Nakoniec sa to celé skončilo viac než dobre. Mala som naozaj šťastie, pretože som narazila na veľmi dobrý pneuservis Dubnica. Nikto sa mi nevysmieval a dokonca mi veľmi dobre poradili. Teraz sa pokúsim poradiť ja vám, pretože vy, nemusíte naraziť na tak ochotný prístup v pneuservise. Pokúsim sa vám veľmi jednoduchou rečou vysvetliť, ako a podľa čoho vyberať pneumatiky na váš automobil.
Detail na koleso a pneumatiku na čiernom aute.jpg

  1. Na zimu kupujte zimné, na leto letné. Aj ja som žila v presvedčení, že sa dajú kúpiť aj celoročné pneumatiky. Pán v pneuservise mi ale vysvetlil, že také nie sú. Predajcovia sa síce snažia predávať takéto produkty, no väčšinou ide o pneumatiky určení na zimu. Ak ich budete používať v lete, tak sa nič tak strašné nestane. Teda okrem toho, že môžete dostať šmyk na vode a opotrebujete ich už za rok či dva.
  2. Vždy si všímajte hrúbku dezénu. Ten na zimu je logicky hlbší. Pr všetkých pneumatikách však platí, že čím hlbší dezén, tým lepšie jazdné vlastnosti.
  3. Drahšie, a teda i kvalitnejšie pneumatiky vám vydržia dlhšie. Materiál sa opotrebuje menej, takže v konečnom dôsledku, vlastne ušetríte.
  4. Pneumatika musí sedieť na vaše auto. Ide najmä o veľkosť. Na štyroch kolesách, musia byť štyri rovnaké pneumatiky. Teoreticky je povolené aj to, že budete mať rovnaké pneumatiky len na jednej náprave. Odzrkadlí sa to však na samotnej jazde vášho automobilu.
  5. Nezabúdajte aj na rezervu. Tá by mala byť v rovnako dobrom stave, ako vaše zvyšné pneumatiky. Ak použijete staršiu pneumatiku, môžete ju užívať len na dojazd.