V domácnostiach či iných prevádzkach, kde sa používa voda a spracovávajú aj iné druhy potravín a surovín, môže dôjsť k upchatiu odpadového potrubia, ktoré sa zanesie množstvom tukov, mastnoty a iných nečistôt, usádzajúcich sa na stenách potrubia až do takej miery, že už nebude možný prietok určeným smerom, ale vráti sa tam, odkiaľ sa do potrubia dostal.

Čistota je základ v každom ohľade

Havarijné stavy na upchatom potrubí nie sú ničím výnimočným, spoločnosti, ktoré majú na starosti krtkovanie ich čistenie, sú k nim privolávané počas celého dňa, nemajú voľno ani počas sviatkov, pretože všetky prevádzky, napojené na dané potrubie, sú na nich závislé, keďže s upchatým potrubím sa bežne v domácnosti fungovať dá iba ťažko. Do potrubia sa nečistoty dostávajú z umývadiel v kuchyni či v kúpeľni, zo sprchy a z WC, a tak niet divu, že pri zanedbaní preventívneho čistenia dochádza k jeho celkovému upchatiu.

Čistenie sa ľudovo môže nazývať aj krtkovanie, najúčinnejšie a najbežnejšie sú dva spôsoby čistenia, pri elektromechanickom spôsobe je potrebné mať k dispozícii mobilné zariadenie s elektromotorom, ku ktorému sú pripojené oceľové struny, aby vykonávali vibračný a rotačný pohyb. Tieto struny majú takú silu, že dokážu uvoľniť z povrchu potrubia všetky nalepené nečistoty a usadeniny. Druhá metóda je s použitím vody, ktorá sa pod vysokým tlakom vstrekuje do potrubia, na to je určené vysokotlakové čerpadlo, ktoré je zabudované vo vozidle. Hadica, napojená na čerpadlo, má dĺžku až 100m a na jej konci je možné vymieňať dýzy, ktoré sú rozdielne, záleží na type znečistenia.

Nové, nepoužité potrubia sú čisté

Výhody obidvoch spôsobov sú zjavné, problémom je jedine čistenie vodou, lebo nie v každom prostredí je vhodné ju použiť, keďže pri ňom môže dôjsť k vyplaveniu nečistôt z potrubia do okolia. Základom však stále zostáva prevencia, monitoring je vhodný na zistenie rozsahu a miesta poškodenia potrubia ešte predtým ako sa úplne upchá, takže nie je práve najmúdrejšie zanedbávať ju, ušetríte financie aj problémy, ktoré uchaté potrubie všetkým spôsobí.