Aj keď sa niekedy zdá, že prezident slovenskej republiky nemá veľa právomoci a povinnosti jeho hlavnou úlohou je iba podpisovať zákony, ktoré schváli parlament, nie je to tak. Prezident Slovenska má niekoľko právomoci, ktoré sú definované v ústave slovenskej republiky. V prvom rade musí prezident slovenskej republiky reprezentovať náš štát. Slovensko má zastúpenie v medzinárodných vzťahoch práve v podobe prezidenta. Okrem množstva zahraničných ciest a reprezentácie musí riešiť takisto legislatívne právomoci.
Má právo detovať zákony prijaté Národnou radou slovenskej republiky a môže tiež predkladať návrhy zákonov. V neposlednej rade je hlavnou úlohou prezidenta vymenovanie a odvolanie vlády. Prezident vymenuje predsedu vlády a na jeho návrh ostatných členov vlády. V prípade nezrovnalosti vo vláde či iných porušení predpisov môže prezident odvolať vládu alebo jej členov. Okrem vymenovania vlády prezident môže vymenovať takisto dôležitých funkcionárov. Rôzny štátny funkcionári, ako sú sudcovia Ústavného súdu, predseda či podpredseda Najvyššieho súdu či generálny prokurátor je takisto v právomoci prezidenta. Určite ste už počuli o možnosti vyhlásenia amnestie a milosti pre niektorých občanov.
V prípade, že Ústavný súd obvinil niekoho zo zločinu, prezident má právo podať amnestiu alebo milosť odsúdeným osobám. Ide však o naozaj výnimočné situácie, kedy došlo k odsúdeniu v rámci nehody či iných okolností, ktoré človeku uškodili. Veľmi často sme sa posledné roky stretávali aj s petíciami. Prezident môže vyhlásiť referendum na základe petície občanov alebo rozhodnutia národnej rady. Je už len na prezidentovi, ktoré zo svojich právomocí využije. Všetky právomoci však musia byť vykonávané v súlade s ústavou a zákonmi slovenskej republiky. Prezident je priamo zodpovedný za ich vykonávanie. Už nám ostáva iba veriť, že nový prezident bude reprezentovať Slovensko na tej najvyššej úrovni.