Venujete sa neobvyklým koníčkom, zaujímavému športu alebo pestujete exotické rastliny? O svoje skúsenosti sa môžete podeliť na našej webovej stránke.
Obľúbený plot z tvárnic a jeho výstavba

Obľúbený plot z tvárnic a jeho výstavba

Plot tvorí akúsi hranicu medzi súkromným pozemkom a ostatným verejným priestranstvom. Oplotenie pozemku býva väčšinou zo všetkých strán, pritom do prednej časti domu sa dáva najkrajší typ plotu a väčšinou ide o plot z tvárnic. Do bočnej a zadnej strany domu väčšina majiteľov dáva plot z pletiva, pretože ide o finančne prijateľnejšiu verziu. Stavba plota pritom patrí medzi finančne náročné projekty, preto si výber plota treba dobre premyslieť. Samozrejme, náklady na výstavbu plota závisia tiež od veľkosti pozemku, použitého materiálu a výšky plota.
textura

Aké výhody prináša plot z tvárnic?

Ploty z tvárnic sú väčšinou používané na oplotenie rodinných domov alebo rekreačných objektov, kvôli ich funkčným a úžitkovým vlastnostiam. Medzi výhody, ktoré plot z tvárnic poskytuje patrí napríklad jednoduchá montáž a bezúdržbovosť. Plot z tvárnic totiž nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť ako iné napríklad živé či drevené ploty. Tento typ plotu je tiež odolný voči všetkým vrtochom počasia, či už snehu, mrazu, dažďu alebo vetru. Medzi ďalšiu výhodu, ktorú plot z betónových tvárnic prináša je, že vytvára protihlukovú bariéru od vonkajšieho okolia a tiež vytvára súkromie od susedov, či okoloidúcich ľudí. Betónové tvárnice sú v súčasnosti vyrábané v rôznych tvaroch, farbách a štýloch. Ďalšou výhodou je tiež to, že sa plot z tvárnic dá skombinovať aj s inými druhmi materiálu, napríklad s drevom, kameňom, estetickým kovaním a podobne. Ak vám ostali z výstavby plota nejaké nadbytočné tvárnice, dajú sa výborne použiť na spevnenie svahu alebo ako kvetináč na kvety či menšie stromy.

pozadí

Ako prebieha výstavba plotu z tvárnic?

Výstavba plotu z betónových tvárnic je pomerne jednoduchá a zvládol by ju každý skúsený kutil. Na začiatok je potrebné zhotoviť základ pre plot, ktorý je v hĺbke min. 80 cm. Následne sa môže s výstavbou plotu začať a na základový pás ukladať betónové tvárnice, pomocou vodováhy, bežného murárskeho náradia a šnúry. Potom je nutné betónové tvárnice zaliať výplňovým betónom, uložiť piliere a následne celý plot zakryť krycími či soklovými platňami. Plot z tvárnic, ktorý je vyšší ako jeden meter je nutné dať staticky posúdiť.

Ak si však neviete s výstavbou plotu poradiť samy, sú tu profesionáli, ktorí ho vám ochotne postavia. Na internetovej stránke www.exterierstav.sk nájdete množstvo kladných referencií a inšpirácii na pekné ploty, terasy a zámkové dlažby.