Venujete sa neobvyklým koníčkom, zaujímavému športu alebo pestujete exotické rastliny? O svoje skúsenosti sa môžete podeliť na našej webovej stránke.
Čo sa na aute neoplatí opravovať

Čo sa na aute neoplatí opravovať

Premýšľate nad rým, či sa ešte oplatí vrážať peniaze do vášho starého a poriadne pokazeného auta? To je veľmi dobrá otázka na mieste. Odpoveď, nanešťastie, univerzálna nie je, no nejaké tie drobné rady vám dať môžem. V podstate, všetko, na čo musíte myslieť, je jednoduchá matematika. Inak povedané, vždy vrážajte peniaze do auta len vtedy, keď sa vám to po finančnej stránke skutočne oplatí. Alebo, teda, keď sa vám to oplatí aspoň trošku. Mínusové čísla proste dobré nie sú.

Vrak auta obrastený machom

Jednoduchá matematika

Vysvetlím vám to na situácii, v ktorej som sa ocitol asi pred troma rokmi. Prišiel som do autoservisu Dubnica, kde som si nechával svoje autíčko opravovať roky rokúce a pán automechanik mi povedal, že oprava bude stáť okolo tisíc eur. Ok, poďme si to zrátať. Moje auto malo v tej dobe cez dvadsať rokov. Rovnako staré auto s STKčkou na dva roky, by ma stálo maximálne päťsto eur. To až taký rozdiel nie je, no pri starom aute musíte počítať s ďalšími a ďalšími a ďalšími nekonečnými opravami a ďalšími a ďalšími finančnými investíciami. V takomto prípade by mala byť vaša voľba jasná. Auto neopravujte, radšej si nájdite nové a majte pokoj s nekonečnými opravami a neustálym vrážaním peňazí do automobilu.

Torzo starého auta zaparkované na lúke v tráve

Pozerajte do budúcna

Chystáte sa kupovať nové auto tak o rok? Ak sa na tom vašom starom objaví nejaká väčšia porucha, tak sa zamyslite nad tým, či by výmena neprichádzala do úvahy o čosi skôr. Neoplatí sa vrážať peniaze do auta, ktoré o rok aj tak predáte a budete si kupovať nové auto.

Návratnosť investície

Ak sa chystáte opravovať auto, staršie auto, ktoré sa potom chystáte predať, musíte si zvážiť pomer vášho vkladu a predajnej ceny, respektíve rozdiel medzi týmito dvoma číslami. Opravy sú výhodné len do takej sumy, ktorá sa vám vráti späť, ideálne, vďaka ktorej aj niečo zarobíte. Inak auto skutočne opravujete zbytočne a vyhadzujete peniaze von oknom.