Venujete sa neobvyklým koníčkom, zaujímavému športu alebo pestujete exotické rastliny? O svoje skúsenosti sa môžete podeliť na našej webovej stránke.
Ošúchaný dezén neokecáte

Ošúchaný dezén neokecáte

V zime sa jazdí na zimných a v lete na letných. Toto pravidlo by si mali zapamätať všetci vodiči. Asi viete, že letné pneumatiky na ľade a snehu., predstavujú hotovú samovraždu. Taktiež asi viete to, že za ne môžete dostať pokutu. Z týchto dôvodov, si nechávam auto prezúvať na leto aj na zimu v pneuservise Dubnica PIT STOP. Čo som však nevedela ja, je to, že aj keď v zime jazdíte na zimných, no dezén nemá tú správnu hĺbku, môžete mať s políciou problém taktiež. To isté platí aj v lete. A ak narazíte na podobe aktívnych policajtov, ako to bolo v mojom prípade, tak sa z toho len tak nevykecáte. Žena v ružovom oblečení a sivom kožuchu, stojí pri ružovom aute zaparkovanom na snehu

Zákon hovorí jasne

Hĺbku dezénu na letných a na zimných pneumatikách určuje zákon. Pri zimných pneumatikách je jeho najnižšie povolená hĺbka, tri milimetre. Pri letných, je to jedna celých šesť milimetra. Ak budete mať na pneumatikách dezén ošúchaný pod tieto normy, hrozí vám pokuta.

Prečo sa zákon týka aj letných

Možno nerozumiete tomu, prečo vám zákon neurčuje výmenu zimných pneumatík na letné, ale ich najnižšie povolenú hĺbku, áno. Na to vám neodpoviem, no omnoho dôležitejšou informáciou, by pre vás malo byť to, že ak dôjde k autonehode a vaše letné pneumatiky nebudú mať dezén s hĺbkou minimálne jedna celých šesť milimetra, môžete byť automaticky označený za vinníka. Pritom je jedno, kto dopravnú nehodu spôsobil v skutočnosti.
O zimných pneumatikách a ošúchanom dezéne snáď ani netreba hovoriť. Pokuta vám hrozí tiež a aj to, že budete automatickým vinníkom prípadnej nehody. Dvaja policajti v uniformách kráčajú po zasneženej krajine

A čo bezpečnosť?

Zákon je jedna vec a bezpečnosť druhá. Aby bola vaša jazda naozaj bezpečná, dezén na zimných pneumatikách, by mal byť hlboký aspoň štyri milimetre. Na letných sú to tri milimetre.
AK si kúpite kvalitné pneumatiky, dezén by sa nemal nadmerne ošúchať za tri, maximálne štyri roky. To platí samozrejme iba vtedy, ak ich na dané ročné obdobia poctivo prezúvate. Po takto dlhej dobe, však musíte prezuť aj tie najkvalitnejšie pneumatiky.